LAVABODAN GELEN KOKU NASIL ENGELLENİR?
25.09.2021

LAVABODAN GELEN KOKU NASIL ENGELLENİR?

Mutfak lavabosundan gelen koku nasıl giderilir? Söz konusu kötü koku mutfak lavabosundan geliyorsa, lavabo sifonunu çıkarıp içini kontrol edin. İçinde yemek artıkları birikmişse temizleyip tekrar yerine takın. Lavabo sifonlarının, gider bağlantı noktasını kontrol edin. Yerine tam olarak oturmamışsa oradan kötü koku gelir. Contası yıpranmışsa yine de kötü kokuya neden olur. Contanın değiştirilmesi gerekir. Lavaboların sifonunun gider ile bağlandığı kısma, puff matik lavabo koku giderici aparatı da takılabilir. Asıl adı muffmatik olan bu aparat, halk arasında puff matik olarak bilinir. Muffmatik yaylı ve tek yönlü açılan bir kapağa sahiptir. Su geldiği zaman açılan bu kapak, su olmadığında kapanarak giderden kötü koku gelmesini engeller. Puff matik lavabo koku giderici aparatı her zaman çözüm olmaz. Aparat kapağının kenarına bir cisim takılırsa kapak tam kapanmayacağı için lavabodan tekrar koku gelir.

  • Bazen tuvalet taşlarının kenarlarında, tuvalet taşını monte eden tesisatçının dalgınlığından dolayı boşluk kalabilir. Silikonla tuvalet taşının kenarlarındaki boşlukları kapatın.
  • Klozet taşlarının yere monte edilebilmesi için vidaları vardır. Bu vidaları kontrol edin. İyice sıkılmış olduklarına emin olun. Eğer iyice sıkılmasına rağmen, zeminle temas eden kısımlarında boşluklar varsa bunları silikonla kapatın.
  • Banyo yer giderinin kapağını açıp içini kontrol edin. İçinde su birikintisi yoksa su birikintisi oluşması için biraz su dökün. Unutmayın ki su kokunun geçmesini engeller.

Kendi imkânlarınızla lavabo kokusunu gidermek için ne yapılmalı sorusuna, çözüm yolları olarak sıralanan bu maddeleri uygulamanıza rağmen hala kötü koku geliyorsa, koku tespiti yaptırmanız gerekir. Bunun için profesyonel yöntemlerle sorunlarınızı çözen firmamızı arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Lavabonuzda meydana gelen tıkanıklıkta, lavabodan koku gelmesine neden olur. Bu tıkanıklık çok az bile olsa, lavabodaki suyun yavaş akması da tıkanıklıktır. Suyun hiç akmamasına gerek yoktur.

LAVABODAN GELEN KOKUYU NASIL GİDERİYORUZ?

  • Lavabo kokusu tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa, tıkanıklık açma makinesi ile tıkanıklığı açıyoruz.
  • Kokunun pimaş çatlağından mı? Tuvalet taşının olduğu yerden mi? Ya da tam yerine oturmamış pimaş bağlantısından mı kaynaklandığı bilinmese bile koku tespit cihazı ile kokuyu görünür hale getiriyoruz. Koku görünür hale geldikten sonra müdahale edip sorununuzu çözüyoruz.